Ostrovní nebo hybridní provoz je z pohledu baterie hodně specifický. Jedná se o systém, ve kterém slouží solární baterie jako akumulační zdroj energie, který se v případě přebytků energie nabíjí a v případě nedostatku energii poskytuje. Jedná se o tzv. cyklický provoz, tedy neustálé vybíjení a nabíjení baterie. Tento provoz je pro samotnou solární baterii velice náročný. Jelikož je baterie v ostrovním systému klíčový prvek, správný výběr baterie ovlivní chování, životnost a případné další investice do obnovy a oprav celého ostrovní nebo hybridní fotovoltaické elektrárny.

Jakou solární baterii vybrat

Na trhu lze nalézt velké množství nejrůznějších solárních baterií, které se liší technologií nebo účelem jejich použití. Nejznámější jsou baterie startovací, které jsou ovšem pro ostrovní aplikace nejméně vhodné. Samotná životnost baterie v ostrovním systému závisí na mnoha faktorech, jako je nabíjení, okolní teplota, odebraná kapacita při každém vybití atd. Životnost baterií v ostrovním systému bude podrobněji popsána dále.

Pokud bychom rozdělili baterie dle jejich účelu použití, připadají v úvahu pro použití v ostrovních systémech následující druhy:

  • Startovací baterie
  • Trakční baterie
  • Staniční baterie
  • Speciální solární baterie (AGM, OPzV, OPzS, LiFePO4, Li-ion)

Speciální solární baterie

LiFePo4

V roce 2017 se na našem trhu objevili nové výborné solární baterie PylonTech PHANTOM S a Pylon Tech US2000B Plus. Baterie jsou postavené na technologii LiFePo4, plně kompatibilní s měniči GoodWe, Studer a Victron, integrovaný battery management systém s balancováním jednotlivých článků BMS. Atraktivní design, vylepšený BMS systém. Jednotlivý battery pack má uloženou kapacitu 2,4 kWh Doporučený nabíjecí a vybíjecí proud na 1 baterii je 25 A, čili každý battery pack je možné vybíjet výkonem 1200 W. Balení obsahuje RACK pro spojování jednotlivých baterií k sobě. Využitelná kapacita baterie až (DOD) 90%. Záruka 7 let + další 2 roky při registraci.

Navštivte náš obchod s nabídkou solárních baterií PylonTech

[product id="1367"]

AGM baterie

Hopecke představují nejlevnější baterie z široké škály solárních baterií. Jsou to baterie, které jsou nejméně náročné na výrobu, proto jich lze na trhu nalézt velké množství. Jednotlivé značky baterií se ale velmi liší kvalitou provedení. I zde ovšem nalezneme mnoho baterií nejrůznějších značek, které se velmi liší jak kvalitou, tak cenou. U těchto baterií je nejlépe sledovat při jejich výběru značku baterie (doporučujeme renomované výrobce jako Hoppecke), hmotnost baterie (nižší hmotnost ukazuje na horší provedení), kapacitu a cyklickou životnost.

OPzS solární baterie

představuje z olověných baterií tu nejvhodnější pro ostrovní systémy. Tato baterie je z olověných baterií nejvíce odolná cyklickému provozu, vyrábí se od malých kapacit po opravdu velké kapacity do náročných systémů. Tato baterie je vhodná jak na chatové systémy, kde je schopna dosáhnout dlouhých životností (podle typu návrhu baterie až 20 let), tak i na náročné aplikace s pravidelným denním vybíjením (rodinné domy, průmyslové objekty atd.)

OPzV solární baterie

což je bezúdržbová varianta baterie OPzS solar.power, o které jsme psali výše. Je to baterie s výbornou cyklickou životností, velkým rozsahem kapacit. Oproti OPzS solar.power variantě má nevýhodu v citlivosti gelového elektrolytu na nestandardní podmínky provozu (zima, horko, atd.). U gelových baterií ve skupině ostatní lze opět najít nejčastěji baterie startovací, případně i staniční pro různé záložní systémy. Ty ovšem nelze kvalitativně ani životnostně s variantou OPzV solar.power srovnávat.

Existuje mnoho výrobců baterií, kteří dnes produkují baterie pod názvem solar, ale velmi málo z těchto baterií bylo vyvinuto přímo pro solární ostrovní nebo hybridní systémy. Mnoho výrobců tak prodává baterie, které byly vyvinuty pro jiný účel a pouze je označí názvem solar. Při výběru baterie tak není potřeba koukat pouze na cenu, ale hlavně na kvalitu výrobce a výrobku samotného, což se projeví v životnosti baterie ve vašem systému. Naše volba jsou výrobky německé firmy Hoppecke, která se dnes jako jedna z mála může pochlubit bateriemi, které jsou přímo vyvinuty pro solární ostrovní systémy.

Solární baterie

Aktuální nabídku solárních baterií najdete v našem eshopu